Gościliśmy Krzyż Papieski!

paź 21, 2022 | Aktualności, Galeria

W dniach 19 i 20 października 2022 roku w naszej żelisławickiej świątyni gościliśmy niezwykły Krzyż, który w Wielki Piątek 2005 roku tulił w swych ramionach Papież św. Jana Paweł II. To był wielki zaszczyt dla naszej Parafii i możliwość przylgnięcia do Chrystusowego Krzyża. Wszystko się zaczęło się o godz. 16.30. Liczni Parafianie wraz z Orkiestrą OSP oraz Druhnami i Druhami Strażakami zgromadzili się przed pięknie udekorowanym Krzyżem przez rodzinę Kaufmann i sąsiadów. Po liturgicznym przywitaniu Krzyża Papieskiego wyruszyliśmy w procesji z Krzyżem niesionym przez czterech Strażaków. Następnie ks. Proboszcz i Dawid Kowalczyk powitali Krzyż Papieski w progach naszego Kościoła. Rozpoczęła się Msza św. o Krzyżu pod przewodnictwem Ks. Marcina Kruszaka – Notariusz Sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej. Ks. Marcin w swoim kazaniu przybliżył tajemnicę Krzyża oraz zwrócił na sens różnych naszych krzyży w codziennym życiu.

Po Mszy św. Koła Różańcowe przy naszej Parafii pod przewodnictwem Pani Anny Machury i Pani Ireny Bijak rozważały tajemnice różańca św. Ks. Notariusz o godz. 19.00 wyruszył w duchową Drogę Krzyżową z przepięknymi i głębokimi rozważaniami. Uwieńczeniem pierwszego dnia peregrynacji była Msza św. sprawowana w intencji poprzedniego proboszcza Ks. Marka Majchrzaka, bowiem w tym dniu przypadła 2 rocznica jego śmierci. W czasie Mszy św. Ks. Marcin podzielił się niezwykłą historią ze swojego życia. Kiedy był na studiach w Rzymie sprawował Mszę św. dla niewidomych dzieci. Poprosił wtedy niewidomego chłopca by podszedł do krzyża i dotykając go swoim rękami, wyraził to co czuje. To było najpiękniejsze i najkrótsze kazanie – powiedział Kaznodzieja.

            Drugi dzień rozpoczął się od adoracji Krzyża przez mieszkańców poszczególnych ulic i miejscowości, która trwała do 14.30 z przerwami na Mszę św. i modlitwę różańcową prowadzoną przez dzieci naszej Szkoły pod przewodnictwem Pani Katechetki. Było to możliwe dzięki życzliwości Pani Dyrektor Ewy Stelmach i naszych nauczycieli. Wracając do Mszy św. warto zaznaczyć, że była ona sprawowana za wszystkich chorych z naszej Parafii. Wszyscy uczestnicy liturgii przyjęli sakrament uzdrowienia, czyli namszczenia chorych. Po każdej Mszy św. każdy uczestnik liturgii otrzymał indywidulane błogosławieństwo Krzyżem Papieskim. Natomiast dzieci z wielką radością dotykały ten szczególny Krzyż łącząc się duchowo z Janem Pawłem II.

Końcowym etapem peregrynacji był Różaniec do Krwi Chrystusa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Modlitwy prowadziła i pożegnała w imieniu całej Parafii Krzyż Papieski zelatorka Pani Alicja Bieniek.

            Czas peregrynacji był czasem niezwykłym dla tych, którzy znaleźli czas i ochotę. Gdyby nieobecność Parafian i Gości ta peregrynacja nie miała by sensu. Tym bardziej, że wierni tak dobrze się spisali, że ten wyjątkowy Krzyż Papieski nawet na chwilę nie był sam. I to jest najpiękniejsze świadectwo naszych Żelisławickich Parafian.

Foto: Olga Myrta, Jolanta Machura, Mateusz Pala i Magdalena Drożdż

Parafialne Misje Święte – zaproszenie!

Co kilka lub kilkanaście lat organizowane są tzw. Misje Święte. Jest to tradycyjna praktyka religijna Kościoła. Celem misji jest umocnienie i odnowienie życia wiary. Zwykle misje trwają cały tydzień. Do parafii przyjeżdża ksiądz misjonarz, który głosi wiernym nauki o...

III ŻELISŁAWICKI WIECZÓR UWIELBIENIA

III Żelisławicki Wieczór Uwielbienia, w Parafii Jana Chrzciciela w Żelisławicach, już za nami, ale już wiemy, że jego wspomnienie, długo będzie żywe w naszych sercach. Mimo alertów pogodowych, nasz kościół znów był pełen Wiernych, którzy nie bacząc na wichury,...

Rekolekcje Adwentowe – zaproszenie!

W dniach od 11 do 13 grudnia 2022 roku zapraszam wszystkich Parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, aby skorzystali z tego czasu łaski jakim są Rekolekcje Spowiedź Adwentowa, by jak najlepiej przygotować się na przyjście Pana i na kolejne w naszym życiu Święta Bożego...

II ŻELISŁAWICKI WIECZÓR UWIELBIENIA

Ponoć ktoś zapytany, gdzie byśmy spotkali w dzisiejszych czasach Pana Jezusa, gdyby chodził po ziemi w swym fizycznym ciele, odpowiedział - że na Facebooku... Obserwując odzew na wieści o II Żelisławickim Wieczorze Uwielbienia, musimy przyznać, że coś jest w...

STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz...

Pierwszy Żelisławicki Wieczór Uwielbienia

W ostatni, piątkowy wieczór września w naszej Parafii, wysławialiśmy razem dobrego Boga, nie patrząc na to co nas dzieli, ale w miłości szukając tego co wspólne - jednoczyliśmy się w modlitwie i polecaliśmy kochającemu Ojcu wszystkich potrzebujących uzdrowienia i...

BOŻE CIAŁO '2022 (fotorelacja)

W czwartek, 16 czerwca, przeżywaliśmy jedną z najważniejszych dla nas chrześcijan uroczystości - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy św. o godz. 11.00 wyruszyliśmy, aby znowu zamanifestować naszą wiarę. Przy pięknej i słonecznej pogodzie rzesza...

Ciemnica i Grób Pański 2022

Tegoroczna Ciemnica w naszej Parafii miała za zadanie pogłębić naszą refleksję nad tajemnicą ustanowienia Eucharystii i cierpieniem Pana Jezusa, jakie miało miejsce od Niedzieli Palmowej aż do skazania Go na śmierć krzyżową. W tym celu non-stop była wyświetlana...

FOTORELACJA Z UROCZYSTOŚCI WPROWADZENIA RELIKWII JP2

W sobotni poranek, 26 marca 2022 roku, przybył do naszej Parafii Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i ofiarował nam relikwie świętego Papieża Polaka. Jest to historyczne wydarzenie dla naszej Żelisławickiej Parafii. Bo oto świadek życia św. Jana Pawła II, najbliższy...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE '2022

PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH W NASZEJ PARAFII, KTÓRE PROWADZI O. NORBERT, FRANCISZKANIN Z PANEWNIK: NIEDZIELA – 03.04.2022 godz. 9.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich godz. 11.00 – Msza św. z nauką dla dzieci i młodzieży godz. 16.00 – Msza św. z nauką dla...